آنالیز بورس در هفته دوم اسفند، فشار فروش اوراق دولتی به بازار سرمایه خبرنگاران

به گزارش وبلاگ کوهنوردی پورسه، بورس در هفته دوم اسفند بازهم قرمزپوش بود و کاهش شاخص کل و شاخص کل هم وزن در این هفته بازهم تکرار شد. افزایش حجم معاملات در این هفته می تواند یک نشانه مثبت برای تغییر فرایند معاملات باشد.

آنالیز بورس در هفته دوم اسفند، فشار فروش اوراق دولتی به بازار سرمایه خبرنگاران

به گزارش گروه اقتصادی وبلاگ کوهنوردی پورسه، هفته دوم اسفند 99 در حالی آغاز شد که سازمان بورس تصمیم به مداخله صندوق های با درآمد ثابت در فرایند معاملات گرفته بود. سازمان بورس در روز آدینه گذشته از افزایش سهم صندوق ها در خرید سهام حداقل 15 درصد و حدبیشتر 25 درصد از سرمایه خود را در حالی اتخاذ کرد که بسیاری از سهامداران و تحلیل گران بازار سرمایه از کاهش نقدشوندگی بازار به شدت ابراز نگرانی می کردند.

افزایش ریسک نقدشوندگی، تهدیدی جدید برای بورس

افزایش ریسک نقدشوندگی در بازار سرمایه یکی از جدی ترین مباحثی است که بورس در هفته های اخیر دچار آن شده و سهامداران خرد در حال خروج سرمایه خود از این بازار هستند.

دولت در سال 1399 حدود 171 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی به فروش رسانده است که سهم هر یک از دو بازار پول و بازار سهام در خرید این اوراق به ترتیب 43 و 57 درصد بوده است.

بسیاری از کارشناسان در بازار سرمایه فروش اوراق بدهی و تامین اقتصادی دولت از بورس را یکی از دلایل رکود فعلی در بازار سرمایه می دانند. در هفته های گذشته فروش اوراق بدهی در بورس به شدت رشد داشته است و دولت در حال فروش آخرین واحدهای این اوراق است.

نامتقارنی دامنه نوسان، دلیل رکود در بورس

بعضی دیگر از تحلیلگران، تصمیم سازمان مبتنی به نامتقارن شدن دامنه نوسان در هفته های گذشته را دلیل رکود بر بازار می دانستند. تشکیل صف های فروش و انجام نشدن معاملات در این هفته ها می تواند نتیجه خالی نشدن فشار فروش به دلیل دامنه نوسان منفی 2 در بازار سرمایه باشد.

شاخص کل همچنان منفی است

در این هقته شاخص کل با کاهشی حدودا 28 هزار واحدی روبرو شد و در خاتمه هفته شاخص کل به عدد یک میلیون و صدو هفتاد و هفت هزار واحدی رسید.

بسیاری از تحلیلگران تکنیکالی به جز رئیس دفتر رئیس جمهور، حمایت شاخص کل را در محدود یک میلیون و دویست و هشتاد هزار واحدی می دانند. یعنی بازار سرمایه باید در این همین محدوده دوباره آغاز به بازگشت کند.

نکته جالب توجه در این بین بر خلاف هفته اول اسفند که تمام روزها شاخص کل قرمزپوش بوده است، در این هفته روز دوشنبه متاثر از ورود صندوق ها با درآمد ثابت به بازار سهام با رشد 4 هزار واحدی روبرو شد.

شاخص کل هم وزن همچنان مورد توجه سهامداران

شاخص کل هم وزن نیز در این هفته قرمز پوش بوده و کاهش 3.123 واحدی را تجربه نموده است. کاهش 0.7درصدی شاخص هم وزن در این هفته نشان می دهد، نمادهای کوچک همچنان از اقبال بیشتری برای رشد روبرو هستند. نمادهای شاخص ساز در هفته های گذشته کمتر مورد توجه بوده اند.

همین مساله سبب شده است در روزهایی که شاخص کل مثبت می گردد، تعدادی از همین نمادهای عظیم و دولتی فرایند معاملات مثبتی را طی نموده اند، ولی در بیشتر روزها این نمادها علی رغم حجم خوب معاملاتی که دارند، نتوانند بازار را به سمت سبزپوشی راهنمایی نمایند.

خروج 3 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه

فرایند خروج پول از بورس نشان می دهد در تمام روزهای هفته دوم اسفند خروج پول حقیقی از بازار سرمایه اتفاق افتاده است. در مجموع حدود 3 هزار میلیارد تومان پول از بازار سرمایه خارج شده است که این نشان می دهد سهامداران حقیقی به دنبال خروج از بازار بوده و از هر فرصتی برای کاهش ضررهای خود استفاده می نمایند.

نکته قابل توجه دیگر در بازار سرمایه دستورالعمل جدید سازمان بورس برا حمایت از سهامدارانی است که کمتر از 10 میلیون تومان سرمایه در پورتفوی خود دارند، است. طبق این دستورالعمل در صورتی که افراد نمادهای حال حاضر خود را تا اردیبهشت 1401 نگهداری نمایند، سود 25 درصدی تضمبن شده ای از سوی سازمان بورس برای آنها واریز خواهد شد. در صورتی که نمادهای حال حاضر آنها در این مدت کمتر از 25 درصد بازدهی داشته باشد، مابه التفاوت این بازدهی تا 25 درصد به حساب آنها واریز خواهد شد.

رشد قابل توجه حجم معاملات در بورس

اما در این بین یک نکته مثبت در بازار سرمایه اتفاق افتاده است که می تواند امیدواری برای متعادل شدن بازار در روزهای آینده را تا حدودی افزایش دهد. فرایند معاملات در هفته دوم اسفند نشان از افزایش حجم معاملات داشته است. این مساله در صورتی که ادامه دار باشد، می تواند کل بازار سهام را با تغییر جهت از منفی ها به سمت تعادل حرکت دهد.

البته باید این به این مساله نیز اشاره نموده که میزان معاملات در نمادهای کوچک به شدت کم بوده و این نمادهای عظیم به دلیل خرید شرکت های حقوقی از سهامداران حقیقی توانسته اند این میزان معامله را به ثبت برسانند. شاخص تغییر مالکیت از حقیقی به حقوقی در هفته گذشته مثبت بوده و سهامداران حقوقی، خریدار سهام هایی بوده اند که در مردادماه و در بالاترین قیمت فروخته اند.

حال باید منتظر نشست و دید بازار به تصمیمات سازمان بورس جه واکنشی نشان می دهد و آیا می توان به فرایند متعادل در دو هفته خاتمهی سال امیدوار بود؟

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آنالیز بورس در هفته دوم اسفند، فشار فروش اوراق دولتی به بازار سرمایه خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز بورس در هفته دوم اسفند، فشار فروش اوراق دولتی به بازار سرمایه خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید